żaniem odpowiedniego leczenia. Gabinet kardiologiczny oferuje wykonanie szeregu różnych badań pozwalających na zdiagnozowanie wad i chorób serca. Przykładowymi badaniami, które wykonuje się w ramach kardiologii, są UKG serca, EKG serca oraz EKG wysiłkowe. Kardiologię można podzielić na nieinwazyjną oraz inwazyjną. W ramach kardiologii nieinwazyjnej wykonuje się zabiegi i badania, które nie wymagają bezpośredniej ingerencji w ciało człowieka. Do kardiologii inwazyjnej z kolei zalicza się diagnostykę i leczenie polegające na stosowaniu cewnika naczyniowego. Wbrew powszechnemu sądzeniu kardiologia zajmuje się nie tylko nabytymi i wrodzonymi chorobami serca, ale także zajmuje się naczyniami krwionośnymi. Kardiolog może zajmować się więc całym układem krążenia, a nie tylko mięśniem sercowym.
EKG serca
EKG serca jest jednym z badań, które jest wykonywane w gabinetach kardiologicznych. EKG stanowi skrót od elektrokardiografii i jest badaniem, które służy w celach diagnostycznych różnych wad oraz chorób mięśnia sercowego. Badanie EKG jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne dla pacjenta. Kardiolog poprzez wykonanie badania EKG otrzymuje wiele cennych informacji na temat działania serca badanego pacjenta. Podczas badania elektrokardiograficznego sprawdza się elektryczną czynność mięśnia sercowego poprzez umieszczenie na ciele pacjenta specjalnych elektrod. Elektrody umieszczone na klatce piersiowej pacjenta oraz kończynach gromadzą informacje o pracy serca i przesyłają je do specjalnego aparatu EKG. Dane zebrane przez elektrody są zapisywane na specjalnej taśmie do EKG. Wynik zapisu takiego badania jest nazywany elektrokardiogramem, który jest potem odpowiednio interpretowany przez kardiologa. Badanie EKG dostarcza takich informacji, które pozwalają wykryć nieprawidłowości pracy serca, zaburzenia rytmu czy problemy z napływaniem krwi do serca.
Przeprowadzanie UKG serca
Jednym z badań, które są wykonywanie w gabinecie kardiologicznym, jest UKG serca. UKG serca bywa nazwane inaczej echem serca. Echokardiografia serca jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się w celach diagnostycznych pracy mięśnia sercowego. Gabinet kardiologiczny oferuje wykonywanie różnych badań w celu zdiagnozowania problemów z sercem, w których skład wchodzi badanie echa serca. Wykonanie UKG serca pozwala uzyskać wiele przydatnych informacji na temat stanu mięśnia sercowego. Echokardiografia pozwala ocenić budowę serca badanego pacjenta, ruch mięśnia sercowego i jego zastawek oraz przepływ krwi w przedsionkach i komorach serca. UKG serca najczęściej wykonuje się w przypadku podejrzenia u pacjenta wrodzonej wady serca, choroby wieńcowej lub w przypadku problemów z niewydolnością lub w sytuacji zawału. Pacjent wybierający się do gabinetu kariologicznego by wykonać UKG serca nie musi się specjalnie przygotowywać do badania. Podczas badania echa serca kardiolog korzysta z ultrasonografu, który pozwala na obserwowanie pracy serca.
Zabiegi w ramach kardiologii nieinwazyjnej
Kardiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i wad serca oraz naczyń krwionośnych. Kardiologię można podzielić na inwazyjną oraz nieinwazyjną. Nieinwazyjna kardiologia jest taką specjalnością kardiologii, której działania nie ingerują bezpośrednio w ciało pacjenta. Gabinet kardiologiczny zajmuje się najczęściej wykonywaniem badań z zakresu kardiologii nieinwazyjnej. Kardiologia nieinwazyjna korzysta z technik, które pozwalają na otrzymanie ważnych informacji o stanie mięśnia sercowego bez konieczności ingerowania w ciało człowieka. Badania, które są wykonywane przez kardiologów bezinwazyjne, to między innymi UKG serca oraz EKG serca. Badania bezinwazyjne pozwalają na uzyskanie wielu potrzebnych kardiologowi informacji o stanie oraz pracy mięśnia sercowego. Kardiolog oferuje wykonywanie bezinwazyjnych badań w gabinecie kardiologicznym. Wiele badań kardiologicznych nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań, często są także bezinwazyjne oraz bezbolesne w przeprowadzeniu.